نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 10478 زمان انتشار: 16 دی 1392 16:02:00

کاهش آب دریاچه ارومیه ظرف 4 سال متوقف می‌شود

چیت‌چیان مشکلات دریاچه ارومیه را ناشی از تغییرات اقلیمی همچون افزایش 2 درجه ای متوسط دمای هوای کشور و برداشت بی رویه از منابع آبی این دریاچه خواند و افزود: با تغییر الگوی کشت و آبیاری منطقه و ورود پساب‌ تصفیه‌شده شهرهای اطراف به دریاچه ارومیه می‌توان تا 4 سال آینده روند کاهش آب این دریاچه را متوقف کرد و سپس ظرف 2 دهه آن را به وضعیت مطلوب رساند.

وزير نيرو گفت: افزايش قيمت خدمات آب و برق در هزينه هاي خانوارهاي ايراني ناچيز خواهد بود.

به گزارش عصرایران، مهندس "حميد چيت چيان" امروز دوشنبه در یک نشست خبري،‌ با اشاره به سناريوهاي مختلف وزارت نيرو براي تعديل تعرفه خدمات آب و برق، اظهار داشت: اين سناريوها به گونه اي درنظر گرفته شده است كه افزايش قيمتي بين 10 هزار تا 50 هزار ريال را به هزينه هاي ماهانه خانوارهاي ايراني تحميل خواهد كرد و اين رقم در مقايسه با هزينه هاي پرداختي براي ساير خدمات ازجمله تلفن همراه و ثابت بسيار ناچيز است.

وي با بيان اينكه در نهايت افزايش تعرفه هاي آب و برق در بين مصرف كنندگان پايين جامعه، بين يك هزار تا پنج هزار تومان خواهد بود، گفت: در زمان كنوني متوسط هزينه تلفن همراه اول، ايرانسل و ثابت براي هر خانوار ماهيانه 66 هزار تومان است و اين درحالي است كه 50 درصد از كل خانوارهاي كشور كمتر از پنج هزار تومان در ماه براي آب پرداخت مي كنند.

چيت چيان درخصوص پيشنهادهاي وزارت نيرو براي تعديل تعرفه هاي آب و برق، گفت: سناريوهاي گوناگوني در وزارت نيرو براي تعديل قيمت ها مطالعه شده است و آثار هر گزينه و سناريو در افزايش احتمالي هزينه هاي مردم بررسي شده و آثار مقايسه اي آن با ساير كالاها و خدمات سنجيده شده است.

وي ادامه داد: تمام پيشنهادهاي وزارت نيرو در اختيار دولت و گروه هدفمندي يارانه ها قرار گرفته است و از آن جايي كه بيان گزينه ها و تشريح آن، انعكاس هاي گوناگوني در سطح جامعه دارد، پيش از نهايي شدن، اعلام جزييات كمكي به بررسي هاي كارشناسي نخواهد كرد.

وي با بيان اينكه وزارت نيرو هم اكنون چندين برابر مبالغ دريافتي از مشتركان را براي تامين آب و برق هزينه مي كند، اظهار داشت: با توجه به شرايط اقتصادي جامعه، تعرفه هاي جديد به شكلي اعمال خواهد شد كه فشاري بر زندگي مردم وارد نشود.

وزير سپس درخصوص آخرين وضعيت بارندگي در كشور با بيان اينكه از ابتداي سال آبي جاري تاكنون 76 ميليمتر بارش در كشور رخ داده است، گفت: بارش 76 ميليمتري در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 29 درصد كاهش و در مقايسه با دوره درازمدت چهار درصد كاهش را نشان مي دهد.

وي وضعيت حجم جريان هاي سطحي كشور را نيز با كاهش 37 درصدي در مقايسه با دوره درازمدت عنوان كرد و گفت: از 47.4 ميليارد مترمكعب حجم ذخاير كل سدهاي بهره برداري شده در كشور، 37 درصد پر است.

وي حجم آب ورودي به مخازن سدهاي كشور از ابتداي سال آبي جاري تاكنون را 5.7 ميليارد مترمكعب و حجم آب ورودي در مدت مشابه سال گذشته را 8.3 ميليارد مترمكعب اعلام كرد و از كاهش 29 درصدي حجم آب ورودي به سدهاي كشور در مقايسه با سال گذشته خبر داد.

وي حجم آب ورودي به سدهاي تامين كننده آب تهران (لار، ماملو، لتيان، كرج و طالقان) از ابتداي سال آبي جاري تاكنون را نيز 194 ميليون مترمكعب عنوان كرد و گفت: حجم آب ورودي به سدهاي تهران در مدت مشابه سال گذشته 233 ميليون مترمكعب بوده است كه از كاهش 17 درصد ورودي آب به سدهاي تهران خبر مي دهد.

وي تصريح كرد: در زمان كنوني تنها 22 درصد از كل حجم سدهاي تهران از آب پر شده است.

وزير نيرو درخصوص مسايل خصوصي سازي و بهره گيري از مشاركت بخش خصوصي در فعاليت هاي صنعت آب و برق، گفت: خوشبختانه قيمت ها در ماه هاي اخير دچار آرامش نسبي شده و آهنگ نرخ تورم كاهش يافته است و در نتيجه اشتياق بيشتري در بخش خصوصي براي مشاركت در فعاليت هاي اقتصادي كشور احساس مي شود.

وي افزود: در بخش برق در سه حوزه توليد برق (نيروگاه هاي بزرگ)، نيروگاه هاي كوچك و پراكنده و نيروگاه هاي تجديد شونده مقرراتي اجرا و زمينه مشاركت خوبي براي بخش خصوصي فراهم شده است.

وي قيمت خريد تضميني برق از نيروگاه هاي تجديد شونده را 450 ريال به ازاي هر كيلووات ساعت و نيروگاه هاي توليد پراكنده را 730 ريال به ازاي هر كيلووات ساعت (با افزايش 10 درصدي در صورت بالا رفتن بازده) اعلام كرد و گفت: يك چهارم هزينه سوخت مصرفي نيروگاه هاي توليد همزمان گرما و حرارت نيز به نيروگاه ها بازپرداخت مي شود.

وزير نيرو همچنين در زمينه مشاركت بخش خصوصي در فعاليت هاي مرتبط با آب و فاضلاب، گفت: در زمان كنوني در اجراي پروژ هايي مانند تصفيه خانه هاي آب، فاضلاب، شبكه هاي جمع آوري و دفع بهداشتي فاضلاب امكان قرارداد به صورت BOO و BOT و بيع متقابل وجود دارد.

وي افزود: در زمان كنوني بيش از 30 نيروگاه به سازمان خصوصي سازي معرفي شده است تا  به بخش خصوصي طبق فرآيند قانوني واگذار شود و اميدواريم با مشاركت بخش خصوصي، شاهد توسعه اقتصادي و رشد صنعت باشيم.

وزير نيرو درخصوص وضعيت تامين آب و برق براي تابستان سال آينده، گفت: از آغاز فعاليت دولت يازدهم، كارگروه ويژه اي براي تامين برق در پيك مصرف سال آينده تشكيل شد تا تدابير لازم در اين زمينه اتخاذ شود.

چيت چيان تصريح كرد: از ابتداي قعاليت دولت يازدهم تاكنون 840 مگاوات نيروگاه جديد به بهره برداري رسيده است و تا تابستان سال آينده 10 واحد گازي يا واحد بخار سيكل تركيبي به ميزان يكهزار و 800 مگاوات ظرفيت وارد مدار خواهد شد.

وي با بيان آنكه براساس برنامه بايد سالانه پنج هزار مگاوات ظرفيت جديد نيروگاهي وارد مدار شود،‌ ادامه داد: طي دو سال گذشته، ميزان سرمايه گذاري در احداث نيروگاه هاي جديد به شدت كاهش يافته است و براي اينكه كمبود نيروگاه هاي جديد جبران شود، برنامه ريزي شده است كه با همكاري شركت هاي توزيع در سراسر كشور و صنايع بزرگ بتوانيم دو هزار مگاوات مديريت بار يا صرفه جويي داشته باشيم.

چيت چيان با بيان اينكه صنايع بزرگ چند روزي در سال را براي تعمير اساسي تعطيل مي كنند، گفت: با صنايع هماهنگي شده است تا زمان تعطيلي خود را به پيك سالانه منتقل كنند و با انجام مديريت بار و مديريت مصرف توسط مشتركان، تابستان سال‌ آينده را بدون خاموشي پشت سر بگذاريم.

وزير نيرو همچنين با بيان اينكه در صورت صرفه جويي در مصرف آب و با اقدام هاي انجام شده، مشكلي از نظر تامين آب شرب در تابستان آينده نخواهيم داشت، گفت: حفر چاه هاي جديد براي تامين آب شرب، مديريت فشار شبكه هاي آبياري، خريداري حقابه مصرف كنندگان كشاورزي و اجراي طرح هاي آبرساني با تخصيص منابع مالي جديد از سوي دولت از جمله فعاليت ها براي عبور از پيك تابستان است.

وی در پایان مشکلات دریاچه ارومیه را ناشی از تغییرات اقلیمی همچون افزایش 2 درجه ای متوسط دمای هوای کشور و برداشت بی رویه از منابع آبی این دریاچه خواند و افزود: با تغییر الگوی کشت و آبیاری منطقه و ورود پساب‌ تصفیه‌شده شهرهای اطراف به دریاچه ارومیه می‌توان تا 4 سال آینده روند کاهش آب این دریاچه را متوقف کرد و سپس ظرف 2 دهه آن را به وضعیت مطلوب رساند.

بیان دیدگاه
نظرات بینندگان
تعداد کل نظرها: 3
انتشار یافته: 3
|
ناشناس
|
17 دی 1392 07:18:01
1
0
همون بهتره كه يه دفه بگيد كاري براي احيا درياچه انجام نخواهيم داد.
|
ناشناس
|
17 دی 1392 13:39:27
1
0
به شرطی که طی این 4 سال چیزی از دریاچه باقی ماند باشد. این هم از اون حرفهاست.
|
ناشناس
|
27 مرداد 1393 03:29:13
0
0
خاک تو سرتون
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار