نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 1074 زمان انتشار: 06 تیر 1391 15:40:00

گزارش ایسنا از آخرین وضعیت جنگل ابر؛ اما همه واقعیت این نیست که می‌گویند...

کناره‌های جاده تا چشم کار می‌کند، بیابان است و کویر اما هر جا جرعه آبی از دل این کویر جوشیده، بهشتی از دل آن سر برآورده است.
گزارش ایسنا از آخرین وضعیت جنگل ابر؛ اما همه واقعیت این نیست که می‌گویند...

 

زیست نیوز- گزارشگر ایسنا در این مطلب آورده است: از بسطام "بايزيد" تا جنگل ابر و از آنجا تا آسمان خدا راهي نيست.

همین که به سمت روستای ابر می‌پیچی و هر چه از سراشیبی روستای ابر بالاتر می‌روی، به وضوح احساس می‌کنی که پله پله به ملاقات خدا نزدیکتر می‌شوی، هر چه بیشتر می‌روی، ابرها نیز گویی به استقبال تو پایین‌تر می‌آیند، انگار کمی آن طرف‌تر، آسمان، سفره سفید ابری‌اش را در پیش چشمهای تو گسترده است. از روستای ابر تا جنگل، صدای پای آب است و تلاقی موسیقی چشمه ساران و آواز پرندگان و باد بازیگوش که بر تار برگها زخمه می‌کشد و البته گه گاه صدای گلوله‌ای...

همین 2 ماه پیش که به آنجا رفتم، درست در روزهایی که بهار اصرار داشت جامه سپید برفی‌اش را از تن بیرون نکشد ...پیش از ما نم نم باران، صحرا را شسته بود و به قول بایزید "عشق باریده بود"

بعد از 2 بار به بیراهه زدن، راه خاکی جنگل ابر را که پی گرفتیم، جلوتر یک لندرور و پیرمردی که کلاهش را تا لب گوشهایش پایین کشیده بود، پیدا بود. اسلحه‌اش را نه تنها پنهان نکرد که لوله‌اش را در مشت چرخاند، رد جنگل ابر را از او گرفتم و پرسیدم، شما شکاربان هستید؟ لوله تفنگش را دوباره جابجا کرد و گفت: نه برای شکار آمده‌ایم...

از او می‌پرسم شکار چه؟ می‌گوید کپک، بلدرچین، پرندگان و ... با خودم می‌گویم "بیچاره کپکها، بیچاره پرندگان، بیچاره تفنگها که به شکار صدا ناچارند"...

شکارچی گفت: بهتر است جلو نروید، جاده در اثر باران لیز شده و با این خودرو نمی‌توانید جلوتر بروید. از دور حجم ابرها که بر گرد کوه حلقه زده‌اند، صحنه تماشایی و تابلوی بی‌نظیری را جلو چشمانمان قرار مي‌دهد، كوه، چونان آهن ربایی ابرها را به سمت خود کشیده است و درختها گويي به سمت آسمان به قنوت ایستاده‌اند...

حالا چند روزی است که می‌گویند تعدادی از درختاني که در سایه سارشان نشستم و کمی به سکوت گوش کردم، دیگر نیستند و همین بهانه‌ای می‌شود تا به حرمت آن درختها و چشمه‌ها که خستگی راه را در زلال‌شان شستم، دست به قلم ببرم و با مدیران مسئول به گفت‌وگو بنشینم....

کارشناسان معتقدند: جنگل ابر از جنگلهای هیرکانی و از بقایای دوران سوم زمین شناسی است. این جنگل منحصر به فرد در حقیقت مرز بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است و ارتفاع زیاد از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما، پوشش گیاهی متنوع، طبیعت بکر و دست نخورده و تعدد چشمه ساران از مهمترین شاخصه‌های این جنگل است.

این جغرافیای خاص که دو منطقه کم ارتفاع و مرتفع را بطور توأمان کنار هم قرار داده، منجر به شکل‌گیری پدیده کم‌نظیری در طبیعت جنگل ابر شده است و این جنگل در محلی واقع شده که از ضخامت کوههای البرز کاسته شده و به واسطه مجاورت دو ناحیه کم فشار و پر فشار ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه لای دره‌ها به سمت جنوب سرازیر شده و جنگلی از ابرهای متراکم را بر فراز درخت های جنگل ابر می‌نشاند...

مدیران مسئول استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به اتفاق، قطع گسترده درختان را انکار می‌کنند، اما از لابه لای گفتگوی آنها می‌توان پی برد که همه واقعیت این نیست که می‌گویند...

مدیرکل راه و ترابری استان سمنان: رسانه ها به دنبال بلوا و هیاهو هستند

مدیرکل راه و ترابری استان سمنان با بیان اینکه در حوزه کاری من جنگلی وجود ندارد، گفت: رسانه‌ها به دنبال بلوا و هیاهو هستند و 6 سال است به شایع قطع درختان در جنگل ابر دامن می‌زنند.

رجب قربانپور در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با انتقاد از رسانه‌ها و برخی دست‌اندرکاران حوزه منابع طبیعی و محیط زیست، افزود: منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست کاملأ در جریان طرح موسوم به جاده جنگل ابر قرار دارند.

وی با بیان اینکه ما قرار نیست، راهی بسازیم، گفت: این طرح مصوبه هیأت دولت است و رئیس جمهوری، استاندار گلستان را مسئول این طرح قرار داده و از آنجا که جنگل ابر نیز در حوزه استحفاظی استان گلستان است، استاندار گلستان نیز پاسخگو خواهند بود.

وی با بیان اینکه شما رسانه‌ها به دنبال این هستید که این طرح را به زور متوقف کنید، گفت: جنگل ابر هیچ ارتباطی به حوزه استحفاظی ما ندارد و روستای شیرین‌آباد جزءعلی‌آباد و علی‌آباد در حوزه استان گلستان قرار دارد.

وی ادامه داد: جنگل ابر از نظر حفاظت محیط زیست و منبع طبیعی در حوزه استان سمنان قرار دارد، ولی از نظر راه‌سازی در حوزه استحفاظی این استان قرار ندارد. قربانپور همچنین از قطع درختان در جنگل ابر به عنوان دروغ و شایعه یاد کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان: عملیات راه‌سازی در جنگل ابر در حوزه استحفاظی سمنان بدون قطع حتی یک درخت انجام گرفته است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان نیز قطع هر گونه درخت در جنگل ابر را انکار کرد. حمید ظهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با بیان این مطلب، افزود: عملیات راه‌سازی در جنگل ابر در حوزه استحفاظی استان سمنان بدون قطع حتی یک درخت انجام گرفته و قطع گسترده درختان این جنگل، واقعیت ندارد.

وی اضافه کرد: ساخت جاده در حوزه استحفظی استان گلستان به دلیل شیب زیاد با مشکلاتی مواجه بوده، اما بعید به نظر می‌رسد این مشکل منجر به قطع درختان جاده منتهی به جنگل ابر شود.

وی با بیان اینکه جنگل ابر در حوزه استان گلستان است و اطلاع دقیقی از وضعیت راه‌سازی در این جنگل ندارد، گفت: این جنگل از نظر مدیریت منابع طبیعی در حوزه استان سمنان است و بحثهایی که پیرامون قطع درختان در جنگل مطرح شده نه در حوزه سمنان که در حوزه استان گلستان است.

ظهرابی در پاسخ به این پرسش ایسنا که اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با توجه به حساسیت و اخباری که رسانه‌ها در روزهای اخیر پیرامون این جنگل منتشر کرده‌اند، چه اقدامی انجام داده است، گفت: حساسیت مسئولان نیز در این مورد زیاد است و در استان سمنان با برنامه‌ها، هماهنگی و نظارتی که داشته و داریم، بدون شک در عملیات راه‌سازی در این جنگل هیچ‌گونه قطع درختی نداشته و نخواهیم داشت.

وی همچنین به ایسنا گفت: در روزهای اخیر نیز بررسی‌های لازم انجام گرفته و در حوزه استان سمنان در محدوده جنگل ابر هیچ‌گونه قطع درختی نداشته‌ایم.

مدیر روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان: تا كنون گزارشي مبني بر قطع درختان جنگل ابر نداشته‌ايم

مدیر روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: در حوزه استحفاظی استان سمنان هیچ‌گونه فعل و انفعالات و عملیات راه‌سازی یا چیز دیگری در محدوده جنگل ابر انجام نگرفته است و قطع درختان در جنگل ابر صحت ندارد.

ابوالفضل صیادجو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، افزود: اگر قرار باشد، جاده‌ای در این محدوده احداث یا ترمیم شود، بدون شک با نظارت منابع طبیعی استان انجام خواهد گرفت و تا این لحظه هیچ‌گونه عملیات و اتفاقی در حوزه جنگل ابر و در حوزه استان سمنان نیفتاده است.

مدیر روابط عمومی و سخنگوی منابع طبیعی استان سمنان ادامه داد: جنگل ابر در حوزه منابع طبیعی استان سمنان قراردارد و همكاران قرقبان ما به صورت 24 ساعته در حوزه‌هاي منابع طبيعي حضور داند و با حساسيت و بطور روزانه از جنگل ابر بازديد و بر آن نظارت دارند. صيادجو افزود: گشت زني قرق‌بانان منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان بطور مستمر و مداوم انجام مي‌شود و تا كنون گزارشي مبني بر قطع درختان جنگل ابر نداشته‌ايم.

وي همچنين گفت: به دنبال پيگيري رسانه‌ها و شايعات مطرح شده پيگيري‌هاي لازم در حوزه منابع طبيعي استان انجام و به صراحت اعلام شد كه هيچ‌گونه اتفاقي در جنگل ابر نيفتاده است.

صيادجو همچنين با اشاره به حساسيت اين اداره كل در پاسداري از منابع طبيعي و اراضي ملي در حوزه استحفاظي استان گفت: بطور روزانه اين مهم رصد مي‌شود و در صورت هرگونه آسيبي به منابع طبيعي و از جمله جنگل ابر بطور قاطع اقدامات قانوني انجام مي‌شود. اگر چه همه مسئولان در همه نهادها و مردم نيز نسبت به اين مهم حساسيت دارند و به درستي از منابع طبيعي حفاظت بعمل خواهد آورد.

مدير روابط عمومي منابع طبيعي استان گلستان: مدارك و شواهد عدم قطع گسترده درختان جنگل ابر که در رسانه‌ها مطرح شده، موجود است

همچنین مدير روابط عمومي منابع طبيعي استان گلستان نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان با بيان اينكه عمليات را‌ سازي در جنگل ابر بر اساس مصوبه دولت و زير نظر استاندار گلستان انجام مي‌شود، گفت: به هيچ وجه اخباري كه پيرامون قطع گسترده در درختان اين جنگل در رسانه‌ها مطرح شده، صحت ندارد و مدارك و شواهد آن نيز موجود است.

ناصري افزود: هر گونه اطلاع رساني پيرامون جنگل ابر به استانداري و شخص استاندار گلستان محول شده است و وي نيز بطور كامل بر عمليات انجام گرفته نظارت كامل دارد.

وي در پاسخ به اين سؤال ايسنا كه با توجه به بازديد خود از اين جنگل ابر، مشاهدات عینی خود را پيرامون قطع احتمالي درختان بيان كند، گفت: نمي‌توانم مشاهدات خود را بگويم، اما همين قدر مي‌توانم بگويم كه به هيچ وجه قطع گسترده درختان در اين جنگل صحت ندارد. وي همچنين گفت: اين جنگل در حوزه استحفاظي در استان سمنان و گلستان قرار دارد.

رئيس شوراي اطلاع رساني استان گلستان: رسانه ها دايه مهربان‌تر از مادر شده‌اند

رئيس شوراي اطلاع رساني استان گلستان و مدير روابط عمومي استانداري گلستان با بيان اينكه برخي رسانه‌ها دايه مهربان‌تر از مادر شده‌اند، گفت: احداث جاده ابر، مصوبه دولت و از مطالبات مردم است.

حسين عاشور در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان، با اشاره به اخبار رسانه‌ها و مطبوعات مبني بر قطع گسترده درختان جنگل ابر، اظهار كرد: از تعداد دقيق درختان قطع شده اطلاعي ندارم ولي مطمئنأ اين اعدادي كه مطبوعات و رسانه‌ها عنوان مي‌كنند، واقعيت ندارد.

وي افزود: احداث راه جاده ابر از مصوبات دور اول سفر رئيس جمهوري به استان گلستان است و اين مصوبه كاملأ كارشناسي شده و با حضور و هماهنگي مسئولان مرتبط و از جمله منابع طبيعي و حفاظت از محيط زيست به تصويت رسيده است.

وي با بيان اينكه در حال حاضر احداث جاده ابر و عملياتي کردن مصوبه دولت در حال انجام است، اظهار كرد: اين مصوبه با هماهنگی همه مسئولين مرتبط و نماينده ويژه رئيس جمهوري و با هماهنگي محيط زيست انجام مي‌شود و طي آن هيچ گونه آسيبي به محيط زيست وارد نشده و نمي‌شود.

مدير روابط عمومي استانداري گلستان ادامه داد: همان‌طور كه معاون استاندار نيز طي مصاحبه‌اي اعلام كرد، قطع گسترده درختان واقعيت ندارد و اجراي مصوبه دولت با هماهنگي دستگاههاي ذيربط انجام مي‌شود.

 

 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار