نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 10925 زمان انتشار: 14 بهمن 1392 21:03:00

سازمان محیط زیست: خشک شدن دریاچه ارومیه نتیجه عملکرد نادرست 30 ساله است

ایرنا - مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین آبگیر داخلی ایران ، نتیجه عملکرد نادرست در 30 سال گذشته بوده است.

حسن عباس نژاد روز دوشنبه در همایش تالاب و کشاورزی در ارومیه افزود: تغییر اقلیم، سرد شدن زمستان ها ، گرم شدن بیش از حد تابستان ها، برهم خوردن زمانبندی فصل ها از پیامد های محتوم خشکی دریاچه ارومیه و سایر تالاب های استان است.

وی اظهار کرد: تاثیرات منفی ریزگردها نیز کم کم برروی مناطق حوزه دریاچه و تالابهای استان نشان می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: افزایش پدیده ریزگردها ، نابودی تنوع زیستی منطقه از دیگر پیامدهای نابودی دریاچه ارومیه و تالاب های اقماری آن خواهد بود.

وی گفت: هم اکنون در اذربایجان غربی 200 نقطه به عنوان نقاط ارزشمند برای معرفی به نام تالاب شناسایی شده اند که در حال مطالعه بر روی این مناطق هستیم.

عباس نژاد افزود: نابودی تالاب های استان خسارت ها و ضررهای مادی و معنوی بسیاری را به همراه دارد که این ضررها تا مرز آسیب های فرهنگی نیز پیش می رود.

وی ادامه داد: هم اکنون هویت بومی و محلی ما وابسته به تالابها می باشد و تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه و تالاب های دیگر دامنگیر بسیاری از مردم شهرها و روستاها خواهد شد.

وی اظهار کرد: توسعه کشاورزی هرگز نمی تواند در استان همسو با حفاظت تالابها همراه باشد و توسعه گردشگری و استفاده از ظرفیت های گردشگری و جاذبه های طبیعی استان می تواند جایگزین خوبی برای کشاورزی باشد.

در این همایش که با حضور مسئولین استان و جمع کثیری از اعضای تشکل زیست محیطی استان در موزه تاریخ طبیعی آذربایجان غربی برگزار شد از قهرمانان ملی تالابهای آذربایجان غربی با اهدای لوح و هدایایی تجلیل شد.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار