نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 10986 زمان انتشار: 19 بهمن 1392 09:41:00

راهکار نهایی احیای دریاچه ارومیه تا بهار 93 اعلام می‌شود

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه نتیجه قطعی در مورد راهکار نهایی برای احیا دوباره دریاچه ارومیه تا پایان بهار 93 اعلام می‌شود گفت: از این تاریخ سازمان حفاظت از محیط زیست کشور برنامه‌های عملیاتی خود را آغاز می‌کند.
راهکار نهایی احیای دریاچه ارومیه تا بهار 93 اعلام می‌شود

 

به گزارش فارس از تبریز، معصومه ابتکار در جمع خبرنگاران در تبریز اظهار کرد: مطالعه و تحلیل‌های زیادی در ارتباط با موضوع بحران دریاچه ارومیه صورت گرفته ولی راه‌حل نهایی هنوز مشخص نشده است.

وی افزود: راه‌حل‌های علمی زیادی پیشنهاد می‌شود ولی چون قبلا تجربه احیای دریاچه‌ای در کشور را نداشته‌ایم، نمی‌توانیم به یکی از روش‌های پیشنهادی اعتماد کرده و کار را آغاز کنیم. در چنین شرایطی اگر در سطح بین‌المللی موضوع را مطرح کرده و مشورت بگیریم این همفکری‌ها بسیار مؤثر خواهد بود.

ابتکار همچنین تصریح کرد: وضعیت کنونی دریاچه ارومیه بسیار پیچیده است. معادلات زیستی و بیولوژیکی با معادلات ریاضی تفاوت زیادی دارد چراکه در اینجا ما با فاکتورهای زیادی روبه‌رو هستیم که در بحث دریاچه دخالت دارند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه اعتبار 22 میلیاری تعیین شده برای احیای دریاچه ارومیه تنها شامل سال 93 است، تصریح کرد: محیط زیست برای هر بخشی اعم از تالاب‌ها و دریاچه و... اعتبارات جداگانه‌ای در نظر گرفته است و این 22 میلیارد تومان اعتبار  هم تنها برای قدم های اول رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه است. قطعا تخصیص اعتبارات بیشتر باید طی برنامه چند ساله پیش‌بینی شده و کم کم با برنامه‌ریزی کار را آغاز کنیم.

ابتکار یکی از عمده دلایل وضعیت کنونی دریاچه ارومیه را احداث غیرکارشناسی پل میان گذر شهید کلانتری عنوان کرد و گفت: باید از جاده میان‌گذر شهید کلانتری ارزیابی جدیدی صورت گیرد چرا که شرایط و الزامات سازمان محیط زیست در اجرای این پل اعمال نشده است. در حال حاضر از دیدگاه متخصصان همین موضوع یکی از عمده دلایل کاهش آب دریاچه ارومیه است.

وی رسیدگی هر چه سریع‌تر به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه را از دغدغه‌های اصلی دولت عنوان کرده و افزود: در مورد دریاچه ارومیه اراده دولت و سازمان حفاظت از محیط زیست کاملا روشن و واضح است.

ابتکار با بیان اینکه با انتصاب عیسی کلانتری به عنوان دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه،حرکت‌های خوبی در زمینه نجات دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است، اظهار داشت: آغاز به کار تشکیل کارگروه حمایتی با 19 مورد فعالیت از عمده فعالیت‌های این ستاد است. در نهایت هدف اصلی و مهم این است که یک جمع‌بندی در کارگروه دریاچه ارومیه اتفاق بیفتد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اولویت اصلی را تامین کامل حق آبه دریاچه خواند و گفت: از نظر ما در وهله اول باید مواردی چون اصلاح الگوی کشت، تغییر روش‌های آبیاری، بحث لایروبی، مدیریت منابع آب، سدها و حق آبه‌ای که باید تامین شود در دستور کار قرار گیرد.

به گفته معصومه ابتکار، نتیجه قطعی در مورد راهکار نهایی برای احیای دوباره دریاچه ارومیه تا پایان بهار 93 اعلام می‌شود و از این تاریخ سازمان حفاظت از محیط زیست کشور برنامه‌های عملیاتی خود را آغاز می‌کند.

وی با اشاره به آلودگی هوا در کلانشهر های کشور از جمله تبریز گفت: سیاست‌های غلط دولت گذشته در کیفیت سوخت عرضه شده بخشی از این مشکلات را دامن زده است  من نیز با مذاکرات و جلسات بسیاری که با بخش‌های مختلف وزارت نفت داشتم قرار شد استانداردها در این فرآیند ارتقاء پیدا کند و اجرای دقیق کیفیت سوخت بر اساس استاندارد یورو 4 اجرایی شود.

ابتکار به طرح موضوع ادغام سازمان منابع طبیعی و محیط زیست از سوی برخی نمایندگان مجلس نیز اشاره کرد و گفت: این طرح در ذات خود به دنبال تضعیف جایگاه سازمان حفاظت محیط زیست است و بدون شک اکثریت نمایندگان مجلس با این موضوع مخالفت خواهند کرد ولی در هر صورت ما مطیع تصمیم مجلس هستیم.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار