نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 12795 زمان انتشار: 21 خرداد 1393 10:15:00

سولار رودویز

اگر این شرایط در مقیاس گسترده عملی شود دیگر نیازی به خودروهایی با سوخت های فسیلی نداریم زیرا خودروهای الکتریکی در هر مکانی که کاشی های خورشیدی به کار گرفته شده اند قابل شارژ هستند.
سولار رودویز

 

زیست نیوز، محمد مهدی حیدرپور - چه می شود اگر در جاده های سراسر جهان به جای آسفالت از پنل های خورشیدی که در طول روز انرژی تولید می کنند و طی شب آنها را روشن می کنند، استفاده کنیم؟ از این طریق هوایی پاک تر خواهیم داشت و هزینه کمتری را صرف سوخت های فسیلی می کنیم. این ایده نوآورانه ممکن است زودتر از آن چه به نظر می رسد توسط تیم سولار رودویز (Solar Roadways) عملی شود.
با توجه به تشدید تغییرات آب و هوایی و جدی تر شدن خطر گرمایش جهانی، تیم سولار رودویز ایده های مختلفی را برای کاهش وابستگی جامعه مدرن به سوخت های فسیلی مورد بررسی قرار داده اند. آنها توجه خود را به جاده ها معطوف کرده و امکان جایگزینی آسفالت و بتن با پنل های خورشیدی تولیدکننده انرژی را مد نظر قرار دادند. با تکامل ایده سولار رودویز، آنها دریافتند نه تنها انتخابی ارزشمند داشته بلکه امکان عملی شدن آن نیز وجود دارد.
در حقیقت، اداره فدرال بزرگراه های آمریکا حمایت مالی از این تیم برای ساختن یک نمونه اولیه که می تواند به تولید انرژی پرداخته، طی شب با چراغ های LED با مصرف انرژی بهینه روشنایی فراهم کرده، مدیریت رواناب های توفان را انجام داده و حتی از انباشت برف طی زمستان جلوگیری کند را بر عهده گرفت.
فاز نخست پروژه سولار رودویز بسیار موفقیت آمیز بوده و اداره فدرال بزرگراه های آمریکا بخش دوم کمک مالی به ارزش 750 هزار دلار را نیز در اختیار آنها قرار داد. پس از آن، سولار رودویز کمپینی را برای تامین مالی مردمی راه اندازی کرد که جذب یک میلیون دلار سرمایه برای استخدام مهندسان و کارکنان دیگر برای طراحی و گذار از مرحله نمونه اولیه به تولید را راه اندازی کرد. این کمپین با اقبال عمومی مواجه شده و نزدیک به 1.7 میلیون دلار جمع آوری شد.
این موفقیت به نوعی بازتاب دهنده جریانی در حال رشد است - مردم سرمایه گذاری بیشتری در انرژی های تجدیدپذیر انجام می دهند زیرا به آینده ای با آسمان پاک باور دارند.
پنل های شش ضعلی سولار رودویز افزون بر تولید انرژی، در نهایت هزینه صرف شده برای خود را باز می گردانند. کاشی های خورشیدی می توانند در ساخت پارکینگ، مسیرهای مخصوص دوچرخه و پیاده رو استفاده شوند و می توان آنها را برای شارژ خودروهای الکتریکی بهینه سازی کرد. اگر این شرایط در مقیاس گسترده عملی شود دیگر نیازی به خودروهایی با سوخت های فسیلی نداریم زیرا خودروهای الکتریکی در هر مکانی که کاشی های خورشیدی به کار گرفته شده اند قابل شارژ هستند.
 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار