نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 133635 زمان انتشار: 19 آذر 1396 23:37:00

تبدیل 3 تالاب استان فارس به کانون ریزگرد

معاون پایش اداره‌ کل محیط زیست استان فارس گفت: سه تالاب استان فارس به دلایل تغییر اقلیمی، کم بارشی، استفاده از چاه‌های غیر‌مجاز و کشت بیش‌از حد تبدیل به ریزگرد شده‌ است.

  محسن جعفری‌نژاد ظهر امروز به‌ مناست روز جهانی خاک در‌ جمع خبرنگاران اظهار داشت: چرای بیش از حد دام در منابع ملی، مدیریت نشدن معادن، تغییرات اقلیمی، از بین رفتن جنگل‌ها، آتش‌سوزی، تغییر کاربری خاک و توسعه زندگی شهرنشینی از دیگر عامل فرسایش خاک است.

وی ادامه داد: سه تالاب استان فارس به دلائل تغییر اقلیمی، کم بارشی، استفاده از چاه‌های غیر‌مجاز و کشت بیش‌از حد تبدیل به ریزگرد شده‌ است.

معاون پایش اداره کل محیط‌ زیست فارس‌ با اشاره‌ به‌ اینکه فارس دارای 9 کانون بحران فرسایش خاک است، افزود: از 12 میلیون هکتار عرصه در فارس 2 میلیون هکتار منطقه شکار ممنوع در این استان وجود دارد که به‌ علت 33 مورد آتش‌سوزی در سال جاری در مراتع و جنگل‌ها 300 هکتار عرصه‌های جنگلی و مرتعی از بین‌ رفته است که عامل دیگر فرسایش خاک را به‌ دنبال دارد.

جعفری‌نژاد خاطرنشان کرد: ایران در حوزه فرسایش خاک رتبه نخست را در خاورمیانه و هفت کشور دنیا را به‌ خود اختصاص داده است، و برای برون رفت از این معضل نیاز به‌ همحوانی در ساختار دولتی دارد.

وی تصریح‌کرد: استفاده 103 هزار تن مصرف کود آلی، 2 هزار تن سم در سال گذشته، سطح زیرکشت را در این استان بیش از حد افزایش داده و در نتیجه کمیت تولید را از بین برده و نیز مصرف بیش از حد در دراز مدت، باروری زمین را با مشکل روبه‌رو ساخته‌ است.

معاون پایش اداره کل محیط‌ زیست فارس‌ بیان داشت: تولید 158 میلیون مترمکعب فاضلاب شهری در سال که از این میزان 45 میلیون مترمکعب تصفیه و بقیه وارد رودخانه و منابع خاک شده و آلایندگی را تشدید می‌کند.

جعفری‌نژاد با تاکید بر اینکه در میان 102 شهر در فارس، تنها در شیراز دفن بهداشتی انجام می‌شود، افزود: روازنه از 2 هزار و 840 تن پسماند در فارس هزار و 300 تن در شهر شیراز است که 700 تا 800 تن دفن بهداشتی و بقیه دفن اصولی می‌شود و با احتساب این میزان 50 درصد پسماند به درستی مدیریت نمی‌شود.

این مسؤول اضافه‌کرد: در سال 5 هزار تن پسماند در بیمارستان‌های فارس تولید می‌شود که 4 هزار تن بی‌خطرسازی می‌شود که کافی نیست، و با پیگیری‌های انجام شده از 74 بیمارستان فعال در فارس 61 بیمارستان مجهز به‌ دستگاه‌ بی‌خطرساز شده‌اند.

وی ابراز‌ داشت: پالایشگاه، پتروشیمی و دیگر واحد‌های صنعتی در سال حدود 16 هزار تن پسماند تولید می‌کند و در این مورد سایت ویژه‌ای در فارس وجود ندارد و برای مقابله با این معضل با سرمایه‌گذاری در آباده و خنج به‌ بهره‌برداری می‌رسد.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار