نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 1988 زمان انتشار: 13 شهریور 1391 09:15:00

صندوق مشترک براي مهار ريزگردها

قائم مقام سازمان حفاظت از محيط زيست از تشکيل صندوق مشترک سرمايه گذاري بين دو کشور ايران و عراق براي مقابله با گرد و غبار در کشور عراق خبرداد.وي به طرح تهيه شده توسط سازمان محيط زيست که در اختيار وزارت کشاورزي و محيط زيست عراق قرار گرفته اشاره کرد.
صندوق مشترک براي مهار ريزگردها

زیست نیوز- علي محمدشاعري با بيان اينکه رئيس سازمان محيط زيست و نخست وزير عراق درباره مسائل و مشکلات ريزگرد‌هاي عراق براي کشور‌هاي همسايه از جمله ايران ديداري کردند، اظهار کرد: ‌ قرار شد دو کشور همکاري بيشتري براي مهار ريزگرد‌ها در اين کشور داشته باشند.

وي به طرح تهيه شده توسط سازمان محيط زيست که در اختيار وزارت کشاورزي و محيط زيست عراق قرار گرفته اشاره کرد و گفت: ‌از سازمان‌هاي بين المللي مانند يونامي (دفتر هماهنگ کننده همکاري‌هاي بين المللي در عراق) و يونپ خواسته شد با نظارت بيشتر بر اجراي اين طرح در عراق روند مهار ريزگرد‌ها را در اين کشور تسريع کنند.

قائم مقام سازمان حفاظت از محيط زيست درباره نتيجه بخش بودن اين تفاهمات براي مهار ريزگرد‌ها با توجه به سابقه همکاري‌هاي نامناسب کشور عراق، اظهار کرد: ما وظيفه خود مي‌دانيم که در هر فرصتي درباره با مقابله با ريزگرد‌ها با کشور عراق وارد مذاکره شويم. اين مساله به عنوان يکي از موضوعات اصلي در دستور کار دو کشور و سازمان‌هاي بين المللي است و ما آن را پيگيري مي‌کنيم. وي با بيان اينکه اين مساله را فراموش نمي‌کنيم و آن را از مجاري مختلف پيگيري مي‌کنيم، تصريح کرد: در اين راستا نيز طرح فرامنطقه‌اي مقابله با ريزگرد‌ها در کشور عراق، سوريه و اردن تهيه شده است که قابليت اجرا دارد و به نمايندگان مجلس ارسال شده است.

شاعري با بيان اينکه 90 درصد ريزگرد‌ها موجود در کشورمان از کشور عراق وارد مي‌شود، تاکيد کرد: ‌در دو بخش احياي تالاب‌ها و بيان زدايي در کشور عراق برنامه ريزي شده و قرار است در هر دو بخش يک ميليون هکتار تحت پوشش قرار گيرد.

قائم مقام سازمان حفاظت از محيط زيست از تشکيل صندوق مشترک سرمايه گذاري بين دو کشور ايران و عراق براي مقابله با گرد و غبار در کشور عراق خبرداد و گفت: ايران براي اين صندوق 100 ميليون دلار اعتبار پيش بيني کرده و قرار است با تصويب آن دولت منابع را در اختيار اين صندوق قرار گذارد.

شاعري با بيان اينکه طرح ملي نيز در داخل کشور براي مقابله با خشکسالي تهيه شده است که مي‌توان به احياي تالاب اروميه، ‌پريشان، سمنگان، گاو خوني و هامون اشاره کرد افزود: در راستاي بيابان زايي نيز سالانه بايد 500 هزار هکتار در 18 استان کشور اجرا شود در اين راستا ممنوعيت بهره برداري آب از دشت‌هاي ممنوعه، جلوگيري از تخريب سرزمين و تغيير کاربري در اراضي و منابع ملي و کشاورزي در دستور کار است.

وي ادامه داد: بايد ارزيابي زيست محيطي از تمامي پروژه‌هاي سد سازي و آبي در حوزه‌هاي بالادست زيست گاه‌هاي حساس و شکننده صورت گيرد و از تخريب جنگل و بهره برداري صنعتي از جنگل جلوگيري شود همچنين بايد تعداد دام‌ها را در مراتع به يک سوم کاهش داد.

وي با بيان اينکه براي اجراي طرح ملي 4هزار و 400 ميليون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است تصريح کرد: اين اعتبار براي يک برنامه 5 ساله در نظر گرفته شده است که و در صورت تامين اعتبار بايد در اين مدت شاهد مهار ريزگرد‌ها به صورت کلي باشيم. به گفته شاعري البته رديف بودجه ملي که امسال براي سازمان پيش بيني شده است 32 ميليارد تومان است که براي 30 هکتار زمين کافي است در حالي است که ما بايد 500 هزار هکتار سالانه بيابان زدايي کنيم به عبارتي اعتبار براي اين کار در حال حاضر يک پنجم اعتبار واقعي مورد نياز است.

وي با بيان اينکه طرح تهيه شده به کميسيون کشاورزي هيات رئيسه و فراکسيون محيط زيست مجلس ارسال شده است گفت: پيش بيني ما اين است که طرح مذکور به صورت دو فوريتي در مجلس پيگيري شود، البته ناگفته نماند براي مهار زيست گرد‌ها با منشا خارجي اين طرح تنها يکي از اقدامات اجرايي لازم است و به فعاليت‌ها و اقدامات اجرايي ديگري در کشورهاي اطراف به ويژه عراق نيازمند است.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار