نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 2227 زمان انتشار: 02 مهر 1391 11:13:00

کشت محصولات جالیزی سبب افزایش توان غذایی خاک می‌شود

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: کشت محصولات جالیزی و سبزیجات در شالیزارها سبب افزایش توان غذایی خاک می‌شود.

زیست نیوز- شایگان ادیبی با تاکید بر استفاده نکردن از سموم و کودهای شیمیایی برای حفاظت از محیط زیست و تولید محصولات سالم گفت: کشت محصولات جالیزی و سبزیجات در شالیزارها سبب افزایش توان غذایی خاک می‌شود.

وی افزود:از آنجا که در نیمه دوم سال، بارندگیها در گیلان افزایش می‌یابد وغالبا شالیزارها دچار آبگرفتگی می‌شوند، با کشت دوم که لازمه آن، ایجاد زهکش است، آبها به بیرون شالیزار هدایت شده و ضمن جلوگیری از فرسایش خاک و هدر رفتن این سرمایه‌ی عظیم، از جاری شدن سیل نیز جلوگیری می‌شود. وی خاطر نشان کرد: بعضی از محصولات از جمله باقلا و شبدر، ازت هوا را توسط باکتریهای ریز جذب و باعث افزایش آن در خاک می‌شود.

به نقل از ایسنا، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان این مطلب که زیرخاک کردن بقایای محصولات زراعی ازجمله شبدر و حبوبات در شالیزارها نیز موجب افزایش مواد عالی، بهبود کیفیت فیزیکی و شیمیایی خاک و درنتیجه حاصل‌خیزی آن خواهد شد، در ادامه افزود: چون در کشت دوم، خاک بار دیگر شخم می‌خورد و آبیاری می‌شود، تراکم علفهای هرز کاهش یافته و همچنین بخشی از جایگاههای زمستان گذرانی آفت ساقه‌خوار برنج از بین می‌رود.

 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار