نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 27460 زمان انتشار: 20 اردیبهشت 1394 20:44:00

عدم اختصاص اعتبارات آبیاری تحت فشار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی از عدم تخصیص اعتبارات آبیاری تحت فشار حوزه آبریز دریاچه ارومیه و تعلل وزارت جهاد کشاورزی شدیدا انتقاد کرد.وزارت جهادکشاورزی در تخصیص اعتبارات ایجاد زیرساخت های این طرح مهم به شدت تعلل می کند.
عدم اختصاص اعتبارات آبیاری تحت فشار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

به گزارش خبرنگار مهر، هادی بهادری  در جلسه ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه اجرای طرح آبیاری تحت فشار به دلیل هدررفت بالای آب در بخش کشاورزی و بازده پایین آن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ضروری است افزود: متاسفانه این طرح به دلیل کمبود اعتبارات با کندی روند اجرا مواجه است.

وی با تاکید بر تغییر الگوی کشت و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی عنوان کرد: امروز کشاورزی سنتی و آبیاری به شیوه گذشته نه تنها موجب هدررفت آب در بخش کشاورزی استان شده بلکه بخش قابل توجهی از بحران دریاچه ارومیه را به دنبال داشته است.

بهادری با انتقاد شدید از عملکرد وزارت جهادکشاورزی در خصوص تخصیص اعتبارات مورد نیاز طرح آبیاری تحت فشار بیان داشت: متاسفانه از کل بودجه نزدیک به یک هزارو ۲۴۰ میلیارد تومانی مصوب برای آبیاری تحت فشار در کل کشور تنها ۲۴۸ میلیارد تومان تخصیص یافته که دراین بین سهم آذربایجان غربی تنها ۱۷ میلیارد تومان است.

 معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: به دلیل تخصیص کم اعتبارات در این بخش طراحی شبکه های نوین آبیاری در نزدیک به ۱۴ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی استان در دست اجراست این در حالی که کل مساحت اراضی آبی استان ۴۰۰ هزار هکتار بوده که رقم اجرا شده بسیار ناچیز است.

وی تبدیل آبیاری سنتی به مدرن، تسریع در روند آبیاری تحت فشار در استان به خصوص حوضه آبریز دریاچه ارومیه و مدیریت منابع آبی را از راهکارهای اساسی در راستای نجات دریاچه ارومیه دانست و عنوان کرد: وزارت جهادکشاورزی در تخصیص اعتبارات ایجاد زیرساخت های این طرح مهم به شدت تعلل می کند.

آخرین نفس های دریاچه ارومیه

حق آبه دریاچه ارومیه مشخص و به دریاچه واریز شود

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تعیین و اختصاص حق آبه دریاچه ارومیه گفت: متاسفانه در سالهای گذشته حق آبه دریاچه ارومیه از سوی دستگاه های اجرایی ذیربط در استان رعایت و تخصیص نمی یافت.

بهادری عنوان کرد: لازم است با توجه به تاکیدات دولت مبنی بر احیای دریاچع ارومیه شرکت آب منطقه ای استان حجم آب قابل استفاده در بخش کشاورزی استان را تعیین کند تا ضمن برنامه ریزی در راستای ابیاری مزارع و باغات میزان حق آبه دریاچه ارومیه مشخث و به دریاچه ارومیه رها شود.

وی در ادامه برداشت بی رویه از منابع آبی زیرزمینی، حفرچاه های غیرمجاز و استفاده نامناسب از آبهای سطحی از دیگر مشکلات پیش روی مدیریت منابع آبی و دریاچه ارومیه برشمرد و افزود: دستگاه های متولی این امر باید نظارت ها را تشدید کنند.

بهادری در ادامه با تاکید بر اینکه افزایش برداشت بی رویه از منابع آبی و توسعه بدون برنامه ریزی زمین های کشاورزی و باغات را از عوامل اساسی در به وجود آمدن بحران دریاچه ارومیه عنوان کرد و یادآور شد: در حال حاضر برنامه های متعددی از جمله مدیریت منابع آبی، انتقال آب بین حوضه ای، رهاسازی آب مازاد سدها در کنار امیدواری به افزایش بارندگی ها برای احیای برنامه ریزی در دستور کار قرار دارد.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار