نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 27707 زمان انتشار: 06 خرداد 1394 09:28:00

صرفه جویی هنرمندانه در مصرف آب و تضمین سلامت گیاه

ارزش چنین سیستم های هوشمندی که ما یک نمونه در مقیاس کوچک آن را مشاهده کردیم، در حفظ و بهره برداری حداکثر از منابع آبی بسیار برجسته و شاخص است. این ابزاک مفید با قیمت 125 یورو(196 دلار) هم اکنون در بازار جهانی ارائه شده است.
صرفه جویی هنرمندانه در مصرف آب و تضمین سلامت گیاه

پول نیوز؛ مازیار دانیالی-  توسعه زندگی شهری و اجبار به سکونت در فضای کوچکتر موجب شده تا حضور در طبیعت و همنشینی با گیاهان به یکی از آرزوهای شیرین انسان در جوامع مدرن مبدل شود. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به محض مشاهده فضای سبز و گیاهان مختلف، آروزی نگهداری از یک باغچه کوچک در منزل خود را داشته باشید. اما گرفتاری های شغلی و همچنین عدم اطلاع از نحوزه صحیح تغذیه آب و نور گیاهان موجب می شود تا معمولا تجربه موفقی از نگهداری گیاه در منزل نداشته باشیم.

این مساله موجب شده تا مخترعان فعالیت های جالبی را در زمینه ارائه گلدان های هوشمند و سنسورهای کنترل رشد برای آنها داشته باشند. هم اکنون گلدان های هوشمند به عنوان یکی از ابتکارهای مفید دنیای فناوری در اکثر فروشگاهها عرضه می شوند و جایگاه خود را در بازار تثبیت کرده اند. باید دقت داشت که اینگونه گلدان ها نه تنها موجب رشد موثر گیاهان می شوند بلکه ارزش بالایی از منظر صرفه جویی در مصرف آب دارند.

امروز قصد داریم تا یکی از این گلدان های هوشمند را برای شما معرفی کنیم که البته یک تفاوت بسیار مهم با سایر نمونه های موجود در بازار دارد. گلدان ها و سنسورهای هوشمند معمولا برای فعالیت نیازمند منبعی از انرژی هستند که یک باتری کوچک این مسئولیت را بر عهده دارد اما در گلدان هوشمند امروز با نام "تبلو" از هیچ منبع تغذیه ای استفاده نشده و تمام مراحل رسیدگی به گیاه بر اساس قوانین طبیعت دنبال می شود.
در مجموعه تبلو که از یک مخزن شیشه ای برای نگهداری آب و چند گلدان استفاده شده است از استاندارد جذب آب توسط ریشه ها و همچنین نیروی جاذبه زمین هوشمندانه بهره برداری شده است.

حتما می دانید سیستم آبرسانی سالن از دو بخش تشکیل شده است: چرخه خشک و چرخه خیس. بر اساس این تقسیم بندی خاک گلدان هوشمند بق یک برنامه زمانی و با میل به جذب آب که از ریشه گیاه آغاز می شود اقدام به آبرسانی کرده و خاک گلدان خیس می شود سپس برای چند روز خاک گلدان ادر مسیر خشک شدن قرار می گیرد تا دوباره ریشه ها به آب نیاز یافته و چرخه مجددا تکرار شود.

با تدوام این سیستم شما فقط لازم است تا مخزن شیشه ای را کنترل کنید و گیاهان در کمال آرامش چرخه محبوب خود را دنبال می کنند. این دقیقا همان اتفاقی است که در طبیعت روی می دهد.
این ابزاک مفید با قیمت 125 یورو(196 دلار) هم اکنون در بازار جهانی ارائه شده است. البته شرکت هلندی تولیدکننده این محصول امکانی را در نظر گرفته که متشریان می توانند شخصی سازی خود را روی "تبلو" بویژه برای طراح، انتخاب رنگ و جنس مواد سازنده پایه اصلی و گلدان ها اعمال کنند. این شخصی سازی می تواند قیمت محصول را تا 1000 یورو افزایش دهد.
همانطور که عنوان شد؛ ارزش چنین سیستم های هوشمندی که ما یک نمونه در مقیاس کوچک آن را مشاهده کردیم، در حفظ و بهره برداری حداکثر از منابع آبی بسیار برجسته و شاخص است.
بیان دیدگاه
نظرات بینندگان
تعداد کل نظرها: 1
انتشار یافته: 1
|
مریم
|
09 خرداد 1394 09:20:42
3
0
بسیار عالی، اما قیمتش خیلی بالاست.
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار