نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 27840 زمان انتشار: 18 خرداد 1394 10:04:00

غاری بی انتها در دلِ یک بلندی کوتاه

غاری بی انتها در دلِ یک بلندی کوتاه

به گزارش خبرنگار مهر، در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ و ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان، یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غارهای آبی قابل قایقرانی، به نام «غار علیصدر» واقع شده که دارای ۱۹۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا است.

این غار از بسیاری جهات، به خصوص به علت وجود گذرگاه های ممتد آبی و دریاچه های وسیع و قابل قایقرانی که در سراسر غار گسترده شده اند، یکی از زیباترین جلوه های طبیعی ایران و جهان و پدیده ای منحصر به فرد در نوع خود است که فقط در معدودی از غارهای جهان، مثل غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا، چنین زیبایی های خیره کننده ای وجود دارد.

غار علیصدر همدان

براساس گفته گردشگران و غارنوردان غار علیصدر از کم‌نظیرترین، بزرگترین و در عین حال زیباترین غارهای آبی جهان است سال ۱۳۴۲ توسط گروهی از کوهنوردان همدانی کشف شد.

غار علیصدر در زمره پرجاذبه ترین کانونهای گردشگری کشور قرار دارد

این غارکه در مجاورت روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودر آهنگ به فاصله ۷۵ کیلومتری از شهر همدان قرار دارد از سال ۱۳۵۴ با شناسایی مسیرها و ایجاد امکانات لازم و فراهم شدن مقدمات دیدار محققان و علاقه مندان از این پدیده نادر و تکمیل امکانات و تأسیسات جنبی، در زمره یکی از پرجاذبه ترین کانونهای گردشگری در کشور قرار گرفت.

این غار شگفت انگیز به دلیل فقدان نور طبیعی، فاقد حیات جانوری است و عمق آن در مناطق مختلف از نیم متر تا ۱۴ متر متغیر است و ارتفاع آن نیز در برخی از تالارها به بیش از ۱۶ متر می رسد.

وجود استلاکتیت ها و استلاگمیت ها با طرح ها و رنگهای بدیع و استثنایی در جای جای این غار صحنه های بی نظیر و جلوه هایی از قدرت لایزال الهی را به تصویر کشیده است.

غار علیصدر همدان

دریاچه زیرزمینی غار علیصدر دارای آبی زلال، بی رنگ و بی بو است به گونه ای که در نور کم یک چراغ قوه دستی می توان عمق چند متری آب و کف غار را که پر از سنگهای زیبا و مرمرین است تماشا کرد و دارای راهروها و تالارهای متعددی به صورت کوچه ها و شاخه هایی است که برخی بن بست است و بسیاری دیگر نیز به هم مرتبط هستند.

دیدارکنندگان تابستانی در غار احساس سرما و دیدارکنندگان زمستانی احساس محیطی گرم دارند

با توجه به ثبات دمای داخل غار در تمام ایام سال روی ۱۴ درجه سانتیگراد، دیدارکنندگان تابستانی در غار احساس سرما و دیدارکنندگان زمستانی احساس محیطی گرم دارند هر چند آب دریاچه به دلیل وجود چشمه سارهای زیرزمینی همواره سرد و نشاط آور است.

نکته قابل توجه این مجموعه آنست که طول کوهی که غار علیصدر در زیر آن قرار دارد، با توجه به ارتفاع کم آن و پستی مناطق اطراف، به زحمت به یک و نیم کیلومتر می رسد و این یعنی معجزه خلقت و یعنی کیلومترها غار بی انتها در زیر یک بلندی کوچک در دشت علیصدر.

علیصدر

زمین شناسان قدمت سنگهای این کوه را به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک نسبت می دهند و شواهد به دست آمده از درون غار حاکی از آن است که این غار پناهگاه انسان های اولیه بوده است.

به اعتقاد گروه های متعدد علمی که همه ساله از اروپا، آمریکا و شرق آسیا برای مطالعات زمین شناسی به این غار می آیند، علیصدر بی نظیرترین، شگفت انگیزترین و بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی در جهان است.

غار علیصدر از بسیاری جهات به ویژه به علت وجود گذرگاه های ممتد آبی و دریاچه های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتا سر غار گسترده شده اند یک از زیبا ترین جلوهای طبیعی ایران وجهان و پدیده ای منحصر به فرد در نوع خود است که فقط در معدودی از غارهای جهان مثل غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا چنین زیبائی های خیره کننده ای وجود دارد.

همدان

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر در همین زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اقدامات انجام شده برای آسایش گردشگران با بیان اینکه سال گذشته و امسال شش هکتار پارکینگ به مجتمع علیصدر افزوده شد، اظهار داشت: سه رستوران در مجتمع علیصدر ایجاد و تمام اماکن مجتمع بازسازی شد و محوطه سازی مجتمع نیز در دست اقدام است.

بازارچه دستفروشان در مجتمع علیصدر با هزینه ای افزون بر ۶۰۰ میلیون تومان ساماندهی شدحمیدرضا یاری با بیان اینکه بازارچه دستفروشان در مجتمع علیصدر با هزینه ای افزون بر ۶۰۰ میلیون تومان ساماندهی شد، بیان کرد: آموزش پرسنل مجتمع علیصدر در دستور کار قرار گرفت و دوره های مهمانداری و گردشگری برای پرسنل برگزار شد.

وی با بیان اینکه در گذشته در غار علیصدر مسیر جدیدی کشف شده بود که این مسیر بازگشایی و به عنوان مسیر ویژه و با خدمات «وی آی پی» پذیرای گردشگران است، ادامه داد: مجتمع علیصدر به صورت خودگردان اداره و بخشی از هزینه ها از طریق اجاره اماکن به بهره برداران و بخشی از راه فروش بلیط تامین می شود.

کراپ‌شده - غار علیصدر همدان

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با بیان اینکه سال گذشته ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار دولتی در راستای کمک به زیر ساخت های گردشگری مجتمع علیصدر از میراث فرهنگی دریافت شد، ابراز داشت: این ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار دولتی برای ورودی ها و روشنایی مسیر ورودی هزینه شد.

در یک سال اخیر شمار گردشگران خارچی مجتمع علیصدر ۳۰۰ درصد افزایش داشته است

یاری با بیان اینکه ورود گردشگران خارجی به کشور و استان همدان در دولت فعلی با دوره های قبل قابل قیاس نیست، عنوان کرد: در یک سال اخیر شمار گردشگران خارچی مجتمع علیصدر ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه استقبال مسافران از استان همدان و مجتمع علیصدر رو به افزایش است، افزود: باید در راستای ورود گردشگر به مجتمع علیصدر ظرفیت سازی شود چراکه مجتمع با مشکلاتی از قبیل اقامت، پذیرایی، اماکن تفریحی و سرگرمی برای مسافران مواجه است که باید این زیر ساخت ها تامین شود.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با بیان اینکه در مجتمع علیصدر ۲۰۰ هکتار زمین به عنوان مجوز منطقه نمونه بین المللی گردشگری تهیه و به سه فاز تقسیم شده است، ادامه داد: فاز نخست مجتمع شامل اماکن اقامتی، شهربازی، مرکز خرید و غیره می شود که برای ایجاد آن ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

حمیدرضا یاری با بیان اینکه اگر فاز نخست مجتمع علیصدر راه اندازی شود این مجتمع توانایی پذیرایی از ۱۰ هزار گردشگر را به صورت روزانه خواهد داشت، بیان کرد: مسیر جدید غار علیصدر در سال ۷۵ از سوی یک گروه آلمانی کشف شد.

طول مسیر جدید غار علیصدر ۴۰۰ متر است که به مسیر های عادی اضافه شده است

وی با بیان اینکه طول مسیر جدید غار علیصدر ۴۰۰ متر است که به مسیر های عادی اضافه شده است، بیان کرد: در مسیر جدید سه تالار وجود دارد که با تالار های مسیر عادی تفاوت بسیاری دارد.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با بیان اینکه در مسیر جدید غار علیصدر تنگه ای وجود دارد که ارتفاع غار را نشان می دهد، عنوان کرد: در مسیر جدید غار از راهنمایان گردشگری و آموزش دیدگان رشته زمین شناسی برای معرفی غار به گردشگران استفاده می شود و اطلاعات لازم در مورد غار در اختیار گردشگران قرار می گیرد.

کراپ‌شده - غار علیصدر همدان

یاری با بیان اینکه ورودی بازدید از غار ۲۰ هزار تومان است، اظهار داشت: بلیت بازدید از غار برای ایثارگران ۵۰ درصد، بازنشسته ها ۳۰ درصد عرضه و برای دانش آموزان با ۳۰ درصد تخفیف حساب می شود.

وی با بیان اینکه غار علیصدر یک منبع خداد دادی و طبیعی است و باید برای نگهداری از آن تلاش کرد، ادامه داد: قرار دادی با دانشکده کشاورزی در راستای مبارزه با گلسنگ های ایجاد شده در غار منعقد شد که این قرار داد منجر به پیدایش محلولی شد که از آن برای از بین بردن گلسنگ ها استفاده می شود.

کروکی غار

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با اشاره به ۲۰۰ هکتار زمین مجتمع علیصدر، بیان داشت: با سرمایه گذاران مختلف صحبت هایی انجام شده که در صورت توافق فاز نخست شهرک اجرا خواهد شد و هم اکنون بیشتر تمرکز بر اجرای فاز نخست است.

امسال استقبال مردم برای بازدید از غار نسبت به سال گذشته بهتر است

حمیدرضا یاری با بیان اینکه امسال استقبال مردم برای بازدید از غار نسبت به سال گذشته بهتر است، بیان کرد: سال ۹۲ استقبال و بازدید از غار خوب بود اما در سال گذشته افت کرد ولی خوشبختانه امسال وضعیت بهتر است و امیدواریم در تابستان در این زمینه رشد داشته باشیم.

استاندار همدان نیز در همین خصوص با بیان اینکه وجود بزرگترین غارآبی جهان و سایر ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری استان می‌تواند همدان را به عنوان قطب گردشگری بین‌المللی معرفی کند،اظهار داشت: با توجه به اینکه اولویت نخست توسعه استان را بر مبنای گردشگری معرفی و تبلیغ معرفی کردیم به دنبال تحقق این امر هستیم چرا که همدان می‌تواند استان نخست گردشگری در کشور باشد.

کراپ‌شده - غار علیصدر همدان

وی عنوان کرد: طرح احداث مجموعه تفریحی، توریستی و گردشگری غار علیصدر در راستای توسعه گردشگری و جذب گردشگر در استان همدان در دست بررسی است و با جذب سرمایه گذار این مجموعه احداث می شود.

نیکبخت اظهارکرد: با توجه به اینکه استان همدان از نظر گردشگری و مهمانپذیری یکی از استان های مهم کشور است و آثار طبیعی و تاریخی آن هر ساله بسیاری از گردشگران را به سوی این منطقه جذب می کند وجود مجموعه های تفریحی و گردشگری در کنار آثار تاریخی این شهر ضروری است.

علیصدر

وی افزود: در این راستا طرح قابل توجهی که شایسته هویت تاریخی غار علیصدر باشد و بتواند در توسعه اقتصادی این منطقه و جذب گردشگران موثر باشد در دست بررسی است.

توسعه گردشگری غار علیصدر یکی از مزیت های اساسی کشور و استان همدان است

استاندار همدان تاکید کرد: توسعه گردشگری غار علیصدر یکی از مزیت های اساسی کشور و استان همدان است و برنامه اساسی برای توسعه این منطقه و ایجاد مجموعه تفریحی و توریستی مناسب با حضور سرمایه گذاران اجرا خواهد شد.

محمدناصر نیکبخت از مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نهادهایی که در حوزه گردشگری سهیم بوده و فعالیت دارند خواست تا برای شناساندن ظرفیت‌های استان همدان بیشتر تلاش کنند.

نیکبخت اظهار داشت: همدان با وجود طولانی‌ترین غار آبی جهان به نام علیصدر ظرفیت خوبی برای تبدیل شدن به قطب گردشگری بین المللی را دارد که باید در این زمینه علیصدر به گونه‌ای شایسته به دنیا معرفی شود.

با این تفاسیر آنچه مسلم است اینکه بازدید از محوطه وسیع قندیل ها، قندیل بزرگ، جزایر سوم و چهارم، قایقرانی، غار نوردی و گذراز پیچ و خم گذرگاه های آبی و دالانهایی با سقف بلوین به بیننده می باوراند که این اثر، حقیقتاً یکی از شاهکارهای جهان آفرینش است و هیچ وصفی توان توصیف این همه شکوه و زیبایی را ندارد.

گزارش: پروین قادری دانشمند، اکرم محمدی

بیان دیدگاه
نظرات بینندگان
تعداد کل نظرها: 1
انتشار یافته: 1
|
ناشناس
|
29 خرداد 1394 21:50:39
8
0
لااقل یک نقشه درست حسابی بزارین تا مردم هنگام مسافرت دچار مشکل نشوند.
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار