نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 28522 زمان انتشار: 13 مرداد 1394 09:55:00

«آبشار» منطقه‌ای زیبا با ساکنانی بلندقامت در افغانستان

«آبشار» منطقه‌ای زیبا با ساکنانی بلندقامت در افغانستان

فارس- جاذبه‌های طبیعی افغانستان در هر گوشه و کنار این کشور مسحور کننده‌است. هر فردی از اتباع این کشور و یا خارجی که به این کشور سفر می‌کند با کوله‌باری از تعریف و تمجید از طبیعت زیبای این کشور که قربانی جنگ و ناامنی شده، باز می‌گردد.

ولایت‌های شمالی افغانستان با طبیعت سر سبز، کوه‌های سر به فلک کشیده و رودهای خروشان برای بسیاری چشمگیر است. در این میان زیبایی‌های ولایت پنجشیر زادگاه «احمد شاه مسعود» قهرمان ملی افغانستان که ولایتی کوهستانی به شمار می‌آید، کمتر وصف شده است.

این ولایت کوهستانی، رودخانه خروشانی را از قلب کوه‌های خود جاری می‌سازد که منبع حیات و سرسبزی مناطق گسترده‌ای شده‌ است. یکی از مناطق این ولایت «آبشار» نام دارد.  

«حفیظ منصور» عضو سابق پارلمان افغانستان و از نویسندگان این کشور به تازگی سفری به این منطقه داشته و توصیفی خواندنی از آن در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده است.

منصور نوشته است: منطقه آبشار یکی از مناطق دیدنی و جذاب افغانستان است، دره‌ای طولانی که به ولایت‌های «کاپیسا»، «لغمان» و «نورستان» هم مرز است. ساکنان شریف این منطقه در مهمان‌نوازی شهره هستند و به شدت شسته و رفته صحبت می‌کنند که شاید در سراسر افغانستان بی‌نظیر باشد.

وضع مردم محل و سلیقه‌ای که در ساختن منازل خود به کار برده‌اند گواهی می‌دهد بسیار خوش ذوق و با سلیقه هستند. مردم این منطقه خوش سیما و بیشتر آنان قامتی رسا دارند. چند سالی است که جاده خاکی به منطقه ساخته شده و پیش از آن از اول تا انتهای این منطقه باید با اسب طی می‌شد که یک روز راه را در بر می‌گرفت.

این موضوع به خوبی محرومیت این منطقه باارزش را می‌رساند و مسئولان ولایت پنجشیر را فرا می‌خواند تا توجه بیشتری بدان معطوف دارند.

یکی از سئوالاتی که چندی است ذهن مرا آزار می‌دهد این است که وقتی در وطن خود مناطق دلکش و زیبایی داریم و از امنیت عالی نیز برخوردار هستند چه نیازی که عده‌ای برای تفریح به خارج از افغانستان سفر کنند و پول‌های خود را به باد دهند هر یک از مناطق افغانستان نه تنها از وجود آب و هوای خوب  بلکه به لحاظ فرهنگی نیز پر بار است.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار