نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 39706 زمان انتشار: 21 مهر 1394 00:04:00

با وجود پالم در روغن های سرخ کردنی از چه روغنی باید استفاده کنیم؟

با وجود پالم در روغن های سرخ کردنی از چه روغنی باید استفاده کنیم؟

 مدیر کل نظارت بر فراورده های خوراکی ، آشامیدنی و آرایشی سازمان غذا و دارو در مورد استفاده از روغن های معمولی و سرخ کردنی توضیحاتی را ارائه داد.

دکتر هدایت حسینی در پاسخ به پرسش عصر ایران مبنی بر وجود پالم در روغن های سرخ کردنی گفت: درصدی از روغن های سرخ کردنی را روغن پالم تشکیل می دهد و علت استفاده از این روغن نیز مقاومت بالای آن در حرارت های بالا به دلیل داشتن مواد اشباح در آن است.

وی ادامه داد: روغن ها برای داشتن مقاومت در حرارت های بالا مانند زمان سرخ کردن باید دارای مواد اشباح باشد و حال اینکه این مواد یا باید به صورت طبیعی در روغن وجود داشته باشد مانند روغن های پالم و یا اینکه به صورت مصنوعی به آن اضافه  شود مانند هیدروژنه  کردن روغن .

وی ادامه داد: به دلیل اینکه هیدروژنه کردن روغن مضرات زیادی را دارد لذا سیاست های وزارت بهداشت تشویق در جهت عدم استفاده از این روغن ها است.

آیا می توان از روغن های معمولی به جای روغن سرخ کردنی استفاده کرد

مدیر کل نظارت بر فرآورده های خوراکی ، آشامیدنی و آرایشی سازمان غذا و دارو در مورد اینکه آیا می توان به دلیل وجود پالم در روغن های سرخ کردنی از روغن های معمولی  استفاده کرد یا خیر گفت: به دلیل اینکه در زمان سرخ کردن میزان حرارت بسیار بالاست لذا در صورتیکه از این روغن ها در زمان سرخ کردن استفاده شود مواد بسیار سمی در آن تولید می شود که برای سلامت بدن بسیار مضر است و به همین علت ما در وزارت بهداشت برای استفاده از روغن های سرخ کردنی در زمان سرخ کردن موارد غذایی تاکید داریم.

با وجود پالم در روغن های سرخ کردنی از چه روغنی باید استفاده کنیم؟


وی اضافه کرد: استفاده از روغن های معمولی خوراکی فقط  باید برای پخت و پز انجام شود زیرا این روغن ها در صورتیکه برای موارد سرخ کردن مورد استفاده قرار گیرد آسیبی که به سلامت انسان می زند بسیار بسیار بالاست

مردم از غذاهای سرخ کردنی کمتر استفاده کنند

دکتر حسینی ادامه داد: توصیه ما به مردم این است تا در سبد غذایی خود استفاده از غذاهای سرخ کردنی  خصوصا مواردی که میزان سرخ شدن مواد غذایی در آن زیاد است را کاهش دهند  و تا حد امکان از روش های دیگر مانند آب پز  و موارد دیگر استفاده شود و بنابر این کسانی که می خواهند زندگی سالم تری را داشته باشند حد امکان از غذاهای سرخ کردنی کمتر استفاده کنند.

فعلا جایگزینی برای پالم در روغن های سرخ کردنی وجود ندارد

مدیر کل نظارت بر فراورده های خوراکی ، آشامیدنی و آرایشی سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسش دیگر عصر ایران مبنی بر اینکه آیا می توان جایگزین دیگری غیر از پالم در روغن های سرخ کردنی قرار داد یا خیر گفت: استفاده از پالم در تمامی دنیا از جمله آمریکا و اروپا  نیز وجود دارد و لذا اگر این ماده در جای مناسب خود استفاده شود آسیبی را به بدن وارد نمی کند و اینکه تصور کنید این ماده غذایی یک ماده خطر ناک است دید غلطی است.

وی گفت: در کشورهای پیشرفته نیز برای سرخ کردن از روغن هایی که در ترکیبات آنها پالم نیز وجود دارد استفاده می شود زیرا پالم  مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته و چربی های ترانس چرب که در روغن های هیدروژنه وجود دارند را نداشته و لذا برای سرخ کردن بهتر است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بهتر است مردم برای سلامتی خود تا حد امکان از غذاهای سرخ کردنی کمتر استفاده کرده و روش های دیگر پخت و پز را جایگزین سرخ کردن نمایند.

بیان دیدگاه
نظرات بینندگان
تعداد کل نظرها: 4
انتشار یافته: 4
|
مریم
|
22 مهر 1394 09:51:38
6
1
"اشباح" نه، اشباع درست است.
|
ناشناس
|
26 آذر 1394 09:56:00
1
0
روغن كنجد هم به دليل مقاومت بالا در برابر حرارت جايگزين سالم و مناسبي است .
|
سعيد
|
29 آذر 1394 14:07:36
2
0
درسته... بعد از اطلاع از وجود روغن پالم در روغن هاي مايع من مطالعه زيادي كردم و فهميدم كه روغن كنجد مي تونه جايگزين خوبي براي روغن سرخ كردني باشه .
|
مونا
|
07 بهمن 1394 08:12:21
0
0
فقط مشکل روغن کنجد اینه که یه کوچولو تلخ میشه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار