نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 6391 زمان انتشار: 12 اردیبهشت 1392 08:30:00

گیاهان؛ گرمایش جهانی را تعدیل می کنند

گیاهان گازهایی را آزاد می کنند که پس از اکسیداسیون اتمسفری تمایل دارند به ذرات معلق چسبیده و اندازه آنها را به قدری بزرگ می کنند که توانایی بازتاب نور خورشید را دارند. همچنین، این ذرات می توانند به عنوان ماده تشکیل دهنده اولیه ریز قطره‌های ابر عمل کنند.
گیاهان؛ گرمایش جهانی را تعدیل می کنند

به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، نتایج مطالعه جدید دانشمندان نشان داده است با افزایش دمای جهان، گیاهان گازهایی را آزاد می کنند که به تشکیل ابرها و خنک شدن اتمسفر کمک می کنند. مطالعه پژوهشگران IIASA و دانشگاه هلسینکی حلقه بازخورد منفی‌ای را شناسایی کرده است که طی آن دماهای بالاتر به افزایش تراکم ذرات معلق طبیعی منجر شده و اثر خنک کنندگی در اتمسفر دارد.

به گفته "پل پاسونن"، پژوهشگر ارشد IIASA و دانشگاه هلسینکی، گیاهان در واکنش به تغییرات دمایی موجب تعدیل این تغییرات نیز می شوند. تا پیش از این، دانشمندان به نقش برخی ذرات معلق در کاهش دما به واسطه بازتاب نور خورشید و تشکیل ابرها که نور خورشید را به صورت موثر بازتاب می دهند، پی برده بودند. ذرات معلق از منابع مختلفی سرچشمه می گیرند که انتشار از طریق فعالیت‌های انسانی را نیز شامل می شود. اما اثر "ذرات معلق بیوژنیک" - ذراتی که از گیاهان ناشی می شوند - تاکنون کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

گیاهان گازهایی را آزاد می کنند که پس از اکسیداسیون اتمسفری تمایل دارند به ذرات معلق چسبیده و اندازه آنها را به قدری بزرگ می کنند که توانایی بازتاب نور خورشید را دارند. همچنین، این ذرات می توانند به عنوان ماده تشکیل دهنده اولیه ریز قطره‌های ابر عمل کنند. مطالعه اخیر نشان داده است با روند افزایشی دمای جهان، گیاهان مقادیر بیشتری از این گازها را آزاد کرده و در نتیجه تراکم ذرات معلق فعال در تشکیل ابر را افزایش می دهند.

به گفته "آری آسومی"، پژوهشگر دانشگاه هلسینکی، ما با رایحه جنگل آشنا بوده و این رایحه از همین گازها تولید می شود. اگرچه افزایش انتشار گاز از گیاهان اثر قابل توجهی در مقیاس جهانی روی دمای هوا ندارد، اما اثرات ذرات معلق بر آب و هوا یکی از موارد اصلی تردید در الگوهای آب و هوایی محسوب می شود. از این رو، درک بهتر این مکانیزم می تواند به انسان در کاهش تردیدها و شکل گیری الگوهای بهتر کمک کند. این در شرایطی است که اثر منطقه‌ای انتشار گاز از گیاهان در کاهش دما نسبت به مقیاس جهانی چشمگیرتر بوده است.

 

 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار