نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 6476 زمان انتشار: 16 اردیبهشت 1392 07:43:00

گرم شدن هوای زمین الگوهای بارندگی را تغییر می دهد

- یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که گرم شدن هوای زمین در الگوهای بارندگی تغییراتی ایجاد خواهد کرد بطوریکه خطرات ناشی از بارندگی های شدید و بروز خشکسالی را افزایش می دهد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این مطالعه که توسط سازمان فضایی آمریکا (ناسا) انجام شده است با استفاده از الگوهای شبیه سازی شده یک دوره زمانی 140ساله را نشان می دهد که دراثر گرم شدن ناشی از دی اکسید کربن دوره تناوب بارندگی مناطق اطراف زمین تغییر می کند. به همین علت دوره های بدون بارندگی و بارش های شدید افزایش خواهد یافت و بارندگی های متوسط نیز کاهش می یابد.

این مطالعه برای اولین بار نشان می دهد که چگونه افزایش غلظت دی اکسید کربن می تواند بر کل طیف انواع بارش های روی زمین تاثیر گذارد.

ˈویلیام لوˈ از مرکز پرواز فضایی «گاددارد» در «گرین بلت» سازمان فضایی ناسا دراین زمینه گفت: این امر سبب می شود چرخه آب جهانی، رقابت شدیدی برای جذب رطوبت داشته باشد که به الگوی جهانی افزایش باراش های سنگین، کاهش بارش های متوسط و افزایش طول مدت خشکسالی در برخی نواحی منجر می شود.

این مطالعه نشان داد: مناطق استوایی اطراف خط استوا به ویژه اقیانوس آرام و مناطق موسمی آسیایی از مناطقی هستند که در معرض افزایش چشمگیر باران های سنگین قرار دارند. این در حالی است که برخی مناطق خارج از مناطق استوایی ممکن است اصلا بارشی نداشته باشند.

تغییرات زیاد در بارش های متوسط به همراه حوادث طولانی مدت بدون باران می تواند بیشترین تاثیر را بر جوامع و کشورها داشته باشد زیرا این حوادث در مناطقی رخ می دهد که بیشترین تعداد افراد در آنجا زندگی می کنند.

براساس این گزارش، موضوع شگفت انگیز این است که مناطقی که بارش های سنگین تری دارند به غیر از باران های موسمی آسیا، کمترین تاثیر اجتماعی را دارند زیرا این بارش ها معمولا بر فراز اقیانوس ها صورت می گیرد.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار