نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 7291 زمان انتشار: 29 خرداد 1392 08:43:00

سرمایش جهانی همانند گرمایش جهانی حیات دریایی را نابود می کند

تا به امروز مطالعات بسیاری در زمینه اثرات گرمایش جهانی صورت گرفته، اما مطالعه جدید دانشمندان نشان داده است پدیده‌ای به نام "سرمایش جهانی" که 116 میلیون سال پیش رخ داد نیز با نابودی حیات دریایی مرتبط بوده است.
سرمایش جهانی همانند گرمایش جهانی حیات دریایی را نابود می کند

به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، تا به امروز مطالعات بسیاری در زمینه اثرات گرمایش جهانی صورت گرفته، اما مطالعه جدید دانشمندان نشان داده است پدیده‌ای به نام "سرمایش جهانی" که 116 میلیون سال پیش رخ داد نیز با نابودی حیات دریایی مرتبط بوده است.

در این مطالعه که پژوهشگران انگلیسی و آلمانی در آن حضور داشته‌اند، تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی و سوابق فسیلی گونه‌های دریایی که از هسته رسوبی اقیانوس اطلس شمالی به دست آمده بوند، انجام شده است.

دمای جهان پس از آغاز تقسیم قاره پانگه‌آ شروع به کاهش کرد و از این رو، حوضه‌های اقیانوسی بزرگی ایجاد شدند. طی مطالعه اخیر، دانشمندان نشان داده‌اند که چگونه افزایش سطح آب در اطراف قاره‌ها و افزایش ناحیه سطحی برای رشد جلبک دریایی موجب کاهش دما در سراسر جهان شده است. جلبک‌های مرده در رسوبات کف دریا دفن شده و مقدار مشخصی کربن در آنها باقی مانده که کاهش دی اکسید کربن اتمسفری را موجب شد.

سطوح پایین‌تر گاز در اتمسفر به جابجایی چشمگیر در چرخه کربن منجر شده و حدود 2.5 میلیون سال پیش، کاهش دمای جهانی به میزان 5 درجه سانتیگراد را به همراه داشته است. این پدیده سرد با توجه به فعالیت‌های شدید آتشفشانی در اقیانوس هند که موجب افزایش حجم کربن ورودی به اتمسفر شد به پایان رسید و گرمایش از حدود 2 میلیون سال پیش آغاز شد.

در حقیقت، این مطالعه نشان داده است اگرچه پژوهشگران توجه خود را بر گرمایش جهانی معطوف کرده‌اند، اما سرمایش جهانی نیز می تواند تاثیر قابل توجهی بر حیات دریایی داشته باشد و از این رو، به همان اندازه باید مورد توجه قرار بگیرد. باید به این نکته اشاره داشت که اثر سرمایشی جهانی طی یک دوره زمانی یک میلیون ساله رخ داده، در شرایطی که گرمایش جهانی ناشی از فعالیت‌های انسان تنها طی چند دهه شکل گرفته است.

به گفته "توماس واگنر"، استاد علم سیستم‌های زمین در دانشگاه نیوکاسل و یکی از رهبران مطالعه اخیر، تمام فرآیندهای سیستم زمین به صورت تمام وقت و در مقیاس‌های مختلف زمانی و مکانی روی می دهند، اما هنگامی که چیزی موجب از بین رفتن تعادل می شود، اثرات متعدد، بالقوه و شدیدی بر کل سیستم بر جای می گذارد.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار