نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 8037 زمان انتشار: 07 مرداد 1392 08:58:00

هزینه 60 تریلیون دلاری انتشار متان از یخ‌های قطبی

بنابر مطالعه منتشر شده در نشریه "نیچر"، هزینه‌های ناشی از ذوب شدن یخ‌های قطب شمال و آزاد شدن متان گرفتار شده در آنها می تواند برابر با 60 تریلیون دلار یا حدود بازده اقتصادی جهان در یک سال باشد.
هزینه 60 تریلیون دلاری انتشار متان از یخ‌های قطبی

به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، بنابر مطالعه منتشر شده در نشریه "نیچر"، هزینه‌های ناشی از ذوب شدن یخ‌های قطب شمال و آزاد شدن متان گرفتار شده در آنها می تواند برابر با 60 تریلیون دلار یا حدود بازده اقتصادی جهان در یک سال باشد. برآوردهای صورت گرفته نشان می دهند در فلات قطبی شرق سیبری حدود 50 گیگاتن متان که یکی از گازهای گلخانه‌ای اصلی محسوب می شود به دام افتاده و این میزان متان با توجه به سرعت ذوب شدن یخ‌ها طی نیم قرن آینده به طور ناگهانی و یا تدریجی آزاد خواهد شد.

به گفته دانشمندان، غلظت‌های بالاتر متان افزون بر تسریع آهنگ گرمایش جهانی، با تسریع تغییرات محلی در قطب شمال موجب افزایش عقب نشینی یخ‌های دریایی، کاهش بازتاب انرژی خورشیدی و تسریع ذوب شدن لایه‌های یخ در گرینلند خواهند شد. برای دستیابی به این نتایج، تیمی از دانشمندان دانشگاه‌های کمبریج و اراسموس از مدل PAGE09 استفاده کرده‌اند.  

برای به حداقل رساندن میزان خطا و در نظر گرفتن سناریوهای مختلف، دانشمندان 10 هزار بار این الگو را اجرا کرده و با در نظر گرفتن انواع متغیرهای ممکن، نتایج مختلف را مقایسه کرده‌اند. آنها چندین سناریو ممکن با احتساب انتشار متان را مورد بررسی قرار داده که شامل افزایش سطوح دی اکسید کربن بر اساس جریان‌های فعلی و دیگری میزان انتشار پایین‌تر با گذشت زمان بوده‌اند.

در تمامی موارد، دانشمندان دریافته‌اند که 80 درصد از پیامدهای اقتصادی بر کشورهای فقیرتر آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی متمرکز است زیرا با پدیده‌های مختلف مانند امواج گرما، سیل‌های ویرانگر، خشکسالی و توفان‌های سهمگین مواجه خواهند بود. در شرایطی که سرعت شکل گیری این فرآیند نامشخص است، اما طی مطالعه‌ای جداگانه دانشمندان از بین رفتن پوشش یخی قطب شمال تا سال 2054 را پیش بینی کرده‌اند.

 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار