نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 8261 زمان انتشار: 20 مرداد 1392 08:46:00

جهان سریعتر از 65 میلیون سال گذشته گرم می شود

بررسی جدید دانشمندان از 27 مدل آب و هوایی نشان می دهد آب و هوای جهان به احتمال زیاد شدت گرمایی مشابه با 65 میلیون سال پیش را تجربه می کند. این در شرایطی است که روند این گرمایش بسیار سریعتر از گذشته های دور است.
جهان سریعتر از 65 میلیون سال گذشته گرم می شود

به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، بررسی جدید دانشمندان از 27 مدل آب و هوایی نشان می دهد آب و هوای جهان به احتمال زیاد شدت گرمایی مشابه با 65 میلیون سال پیش را تجربه می کند. این در شرایطی است که روند این گرمایش بسیار سریعتر از گذشته های دور است.

بنابر مطالعه‌‌ منتشر شده در نشریه‌ "ساینس"، تا زمانی که شیوه‌ های متداول انتشار گازهای گلخانه ای ادامه یابد، دمای کره زمین تا سال 2100 به میزان 4 درجه سلسیوس ( 2/7 درجه فارنهایت) نسبت به سطوح پیش از انقلاب صنعتی افزایش خواهد یافت.

به گفته­ "نوا سورش"، یکی از مولفان مطالعه اخیر از دانشگاه استنفورد، نکته­ قابل توجه در این زمینه، "نرخ تغییر" است. به عنوان مثال، شدت گرمایش جهانی که تقریبا 55 میلیون سال پیش روی داده برابر با پیش بینی‌های گرمایشی فعلی است، با این تفاوت که مدت زمان آن در گذشته، نه یک قرن، بلکه چند هزار سال بوده است.  

در صورت وقوع پیش بینی‌های گرمایشی فعلی، افزایش دما 10 برابر سریعتر از آن چیزی خواهد بود که از زمان انقراض دایناسورها مشاهده شده و آثار ناشناخته ‌ای بر روی گونه های مختلف و زیست بوم ها خواهد داشت.

به گفته نوا سورش، درک تاثیر دقیق افزایش دمای سالانه تا 6 درجه سانتیگراد آسان نیست، اما این افزایش دما باعث ایجاد شرایط آب­ و ­هوایی جدید در بیشتر مناطق کره زمین می شود. در حال حاضر، با توجه به آثاری که چنین فصل‌هایی بر جنگل های کره زمین، کشاورزی و سلامت انسان دارند، به احتمال زیاد با تنش پایدار ناشی از شرایط آب و هوایی سوزان مواجه خواهیم بود.

بنابر هشدار دانشمندان، گرمایش بیشتر موجب تشدید شرایط آب و هوایی طاقت فرسا خواهد شد که این مساله، تابستان های داغ امروز را به پدیده ای نرمال در آینده تبدیل خواهد کرد. دانشمندان معتقدند چنین گرمایشی در چنین مدت زمان کوتاهی، سازگاری گونه­ها با این رویداد را تقریبا غیر ممکن خواهد کرد.

گونه های مختلف و زیست بوم ها نه تنها با طیف وسیعی از شرایط آب ­و هوایی که به طور بالقوه متفاوت از گذشته هستند، مواجه هستند، بلکه با شرایطی تحت تاثیر فعالیت‌های انسان که بر طیف گسترده ای از فرایندهای سیستم کره زمین اثرگذار هستند، مواجه خواهند بود.   

حتی با فرض این که گونه ها بتوانند بر تغییرات جهانی آب و هوا غلبه کنند، توانایی مواجهه با تخریب زیستگاه ها، آلودگی، گونه های مهاجم و بهره برداری بیش از اندازه را نخواهند داشت. بر همین اساس، ترکیب گرمایش سریع جهانی و اثرات اکولوژیکی ناشی از فعالیت های انسان، باعث ایجاد زیست بوم های خاکی با محیط زیستی که در تاریخ تکاملی معاصر بی سابقه هستند، خواهند شد.

تاکنون، انتشار گازهای گلخانه ای حاصل از سوختن سوخت های فسیلی، جنگل زدایی، صنایع و کشاورزی موجب افزایش دمای کره زمین در حدود 8/0 درجه سلسیوس (44/1 درجه ی فارنهایت) طی صد سال گذشته شده است. از جمله پیامدهای گرمایش جهانی می توان به افزایش سطح آب دریاها، شدت گرفتن امواج گرما، ذوب شدن یخ های قطبی و ناپدید شدن یخچال های طبیعی اشاره کرد.

دانشمندان هنوز بر این نکته تاکید دارند که برخی ابهامات در مسیر گرمایش آینده قرار دارند که از آن جمله می توان به فرآیندهای بازخوردی مانند چرخه­ کربن و ابرها اشاره کرد. با این وجود، از جمله مهمترین ابهامات، میزان سوخت های­ فسیلی است که توسط انسان مصرف خواهد شد. در شرایطی که بخشی از گرمایش جهانی با توجه به میزان انتشار گازهای گلخانه ای از گذشته تاکنون، اجتناب ناپذیر است، پیشگیری از بروز پیامدهایی بسیار وخیم همچنان امکان پذیر است.

به گفته­ "کریس فیلد"، یکی از مولفان مطالعه اخیر از دانشگاه استنفورد، بی تردید، به دوران و شرایطی رسیده ایم که آینده­ کره­ زمین در دستان انسان قرار داشته و نباید این بزنگاه تاریخی را نادیده بگیریم.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار