نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 8970 زمان انتشار: 02 مهر 1392 08:31:00

انسان؛ عامل تاثیرگذار در گرمایش جهانی

همچنان افرادی در جهان هستند که نسبت به مساله گرمایش جهانی تردید داشته و البته تعداد آنها نیز اندک نیست. با این وجود، می توان توجه آنها را به این نکته جلب کرد که 97 درصد دانشمندان فعال در حوزه تغییرات آب و هوایی با این مساله موافق هستند که فعالیت های انسان به طور قطع بر آب و هوای کره زمین تاثیرگذار است.
انسان؛ عامل تاثیرگذار در گرمایش جهانی

 به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، همچنان افرادی در جهان هستند که نسبت به مساله گرمایش جهانی تردید داشته و البته تعداد آنها نیز اندک نیست. با این وجود، می توان توجه آنها را به این نکته جلب کرد که 97 درصد دانشمندان فعال در حوزه تغییرات آب و هوایی با این مساله موافق هستند که فعالیت های انسان به طور قطع بر آب و هوای کره زمین تاثیرگذار است.

اما چگونه دانشمندان به این نتیجه گیری قطعی دست یافته اند؟ شاید ساده ترین روش، روند حذف کردن محسوب شود که بر اساس آن دانشمندان آب و هواشناسی انسان را به عنوان عامل اصلی مشکل بزرگی که اکنون در حال تجربه آن هستیم، معرفی کرده و این در شرایطی است که تنها انتظار وخیم تر شدن شرایط می رود. اما دانشمندان چگونه دلایل دیگر را از مدل آب و هوایی حذف کرده اند؟

دکتر "بنجامین سنتر"، مولف مقاله ای با عنوان "انسان و اثرات طبیعی بر تغییر ساختار گرمایی اتمسفر" چگونگی اثر متغییرهای جهان طبیعی از جمله انسان بر اتمسفر و تغییرات آب و هوایی را شرح داده است. با مقایسه مشاهدات ماهواره ای درباره خروجی بیست مدل آب و هوایی مختلف، سنتر و دانشمندان دیگر قادر بوده اند متغییرهای تاثیرگذار و چگونگی تاثیر آنها بر آب و هوا را شناسایی کنند.

با انجام سه سری تست، سناریوهای مختلف در این زمینه شکل گرفته اند. یک تست تنها شامل اثرات طبیعی خورشید، باد، آتشفشان ها و موارد دیگر بدون دخالت فعالیت های انسانی بوده است. تست دوم تنها شامل فعالیت های انسانی بدون دخالت اثرات طبیعی بوده است. از این رو، نوعی ردپا مختص به هریک، چه طبیعت و چه انسان، در الگوها قابل مشاهده بود. تست سوم مقایسه داده های طبیعی و انسانی و تغییرات آب و هوایی مشاهده شده را شامل می شد.

نتایج کاملا روشن و مشخص بودند، آن الگوهای مشخص، ردپا، با داده های کسب شده از فعالیت های انسان تطابق داشتند. الگوهای دیگر در مشاهدات ماهواره ای و زمینی با ردپای مدل تغییرات آب و هوایی جهان طبیعی تطابق داشتند.

نتیجه نهایی این است که تغییرات دمای اتمسفری به واسطه فعالیت های انسانی با قطعیت بالا در داده های ماهواری ای شناسایی شده است. نتایج کسب شده می توانند بسیاری از تردیدهای فعلی در مدل ها و مشاهدات آب و هوایی را از بین ببرند. به گفته سنتر، نتایج مطالعه اخیر مدرکی روشن در زمینه تاثیر فعالیت های انسان بر ساختار گرمایی اتمسفر است. 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار