نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 9840 زمان انتشار: 09 آذر 1392 07:20:00

کشاورزی پایدار به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از بخش کشاورزی که اغلب کمتر مورد توجه قرار گرفته می تواند به کاهش شکاف انتشار کمک کند. بنابر برآورد پژوهشگران، بخش کشاورزی از پتانسیل کاهش انتشار بین 1.1 تا 4.3 گیگاتن معادل دی اکسید کربن برخوردار است.
کشاورزی پایدار به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند

 

مازیار دانیالی، زیست نیوز - بنابر گزارش اخیر برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP)، در بخش کشاورزی فرصت هایی برای کاهش و سازگاری با تغییرات آب و هوایی وجود دارند. در گزارش شکاف انتشار 2013 - در بر گیرنده 44 گروه علمی در 17 کشور جهان که توسط UNEP هماهنگ شده اند - تفاوت بین کشورهای متعهد به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و اهداف مورد نیاز برای حفظ گرمایش جهان در محدوده 2 درجه سانتیگراد مورد بررسی قرار گرفته است.

این گزارش نشان می دهد اگر جامعه جهانی اقدام های فوری و گسترده برای کاهش شکاف انتشار گازهای گلخانه ای را انجام ندهد، شانس باقی مانده برای محدود کردن افزایش دمای جهان به کمتر از 2 درجه سانتیگراد طی قرن حاضر به سرعت از بین خواهد رفت. با توجه به جریان و مسیر فعلی، انتشار گازهای گلخانه ای در سال 2020 به احتمال زیاد بین 8 تا 18 گیگاتن معادل دی اکسید کربن بالاتر از سطحی خواهد بود که شانس حفظ افزایش دما در مسیری با هزینه کم را محقق می سازد.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از بخش کشاورزی که اغلب کمتر مورد توجه قرار گرفته می تواند به کاهش شکاف انتشار کمک کند. بنابر برآورد پژوهشگران، بخش کشاورزی از پتانسیل کاهش انتشار بین 1.1 تا 4.3 گیگاتن معادل دی اکسید کربن برخوردار است. در سطح جهانی، کشاورزی بین 14 تا 30 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسان را به واسطه استفاده چشمگیر از زمین، آب و انرژی به خود اختصاص داده است.

فعالیت هایی مانند استفاده از تجهیزات کشاورزی که با سوخت کار می کنند، پمپاژ آب برای آبیاری، افزایش تراکم جمعیت دام در فضاهای داخلی و سرپوشیده، مدیریت خاک و استفاده از کودهای سرشار از نیتروژن همگی به ردپای بالای گازهای گلخانه ای در بخش کشاورزی منجر شده اند. بنابر ارزیابی UNEP، 38 درصد از انتشار از بخش کشاورزی با انتشار اکسید نیتروژن از خاک، 32 درصد با انتشار متان از تخمیر روده ای دام های نشخوار کننده، 12 درصد با سوخت زیست توده، 11 درصد با تولید برنج، و 7 درصد با مصرف کود در ارتباط است.

گزارش UNEP نشان می دهد انتشار مستقیم از بخش کشاورزی سهمی 60 درصدی در انتشار اکسید نیتروژن و 50 درصدی در انتشار متان دارد. با توجه به سناریوهای تداوم افزایش جمعیت و رشد مصرف، انتشار جهانی متان و اکسید نیتروژن از بخش کشاورزی تا سال 2055، ممکن است به ترتیب افزایش 57 درصدی و 71 درصدی را تجربه کنند.

این در شرایطی است که برخی شیوه های کشاورزی پایدار می توانند فرصت هایی را برای کاهش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه ای از این بخش فراهم کنند. سه شیوه ای که در گزارش اخیر مورد توجه قرار گرفته اند شامل موارد زیر می شوند:

1. کشاورزی بدون شخم که در آن بذر محصولات کشاورزی به صورت مستقیم زیر لایه مالچ محصول فصل گذشته کاشته می شود و نیاز به شخم زدن زمین را از بین می برد. این اقدام می تواند کاهش انتشار مرتبط با اختلال خاک و استفاده از سوخت های فسیلی برای ماشین آلات کشاورزی را به همراه داشته باشد.

2. یهیود مدیریت آب و مواد مغذی در تولید برنج شامل شیوه های کشت نوآورانه می تواند کاهش انتشار متان و اکسید نیتروژن را به همراه داشته باشد.

3. جنگل کشاورزی، استفاده عمدی از گیاهان چوبی در زمین های کشاورزی و محیط های اطراف آنها می تواند افزایش جذب و ذخیره دی اکسید کربن از اتمسفر در زیست توده و خاک را موجب شود.

از اقدام های دیگری که می توانند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در بخش کشاورزی را به همراه داشته و در گزارش موسسه دیده بان جهان با عنوان "کشاورزی پایدار: حمایت از تولید مواد غذایی دوستدار آب و هوا" به آنها اشاره شده می توان حاصلخیزی خاک، کشاورزی شهری، بهبود حفاظت از منابع آب و حفظ تنوع زیستی و نژادهای بومی را نام برد.

سازگاری و استفاده از شیوه های کشاورزی دوستدار آب و هوا نه تنها به کاهش تغییرات آب و هوایی، بلکه به تقویت پایداری زیست محیطی این بخش منجر می شود. استفاده از این شیوه ها در بلند مدت مزایای دیگری مانند بازده بالاتر، هزینه های کود کمتر و افزایش سود را در پی خواهند داشت.

در پایان، بار دیگر ذکر این نکته ضروری است که تحقق هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای 2020 همچنان امکان پذیر بوده، اما زمان باقی مانده برای استفاده از این فرصت رو به کاهش است. برای تحقق این هدف در حقیقت، جامعه بین المللی باید اقدام هایی فوری و مشخص را برای کاهش جهانی انتشار گازهای گلخانه ای از بخش های مختلف را در دستور کار خود قرار دهد.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار